Minu blogide loend

esmaspäev, 30. jaanuar 2017

Pagan võtaks - soomlased ON ägedad!

Kes meist ei juutuubitaks, eksole? 
Ikka, ja tihti ja siis laadin sealt muusikat alla ja mõtlen näiteks nendele toredatele aegadele, kui H oma toonasel bassikitarril Terasbetoni "Orjatari" kogu maja meelehärmiks kell kolm öösel mängis..
Või mõtlen tagasi soome keele loengutele, kui mina selgelt põhjaeestlasena eristusin lõunapoolsetest eestlastest, kes polnud soome keele pinnal üles kasvanud. 
Ja ausaltöelda - meil on selle maaga ikka palju enamat sarnasest keelest ühist. Mingi noorema õe vaade vanemale vennale või noorema venna vaade vanemale õele või noh, ühesõnaga saame aru küll. Meile meeldib nende hingus, sest miks me muidu mitte kuidagi nendest üle ja ümber ei saa.
Tuleb tõdeda - soomlastes on see peaagu sada aastat vabana elanud inimese hingus suuresti teistsugusena sees. 
Ma ei hakka rääkima pikalt ja laialt nende maast ja kultuurist ja ühiskondlikest kokkupuudetest, vaid tahan öelda, et mulle meeldib tohutult soome keel, mille kaudu kajastub soomlus kõige ägedamalt. 
Soome rock, soome filmid, soome kirjandus (mida ma  väga ei tunne, aga tahaks rohkem sellest midagi teada).
Soome käsitlused II ms-st, vaated minevikule, vaated üldse kõigele...
Aapeli ja Leena Lander, Antti Tuuri; Merja Otava;  Pentii Saarikoski; Aleksis Kivi, Eino Leino; Mika Valtari; Tove Jansson- need hüppavad sedasi esmaselt pähe.
Soome režissööridest kuvanduvad Aleksi Mäkela; Aki Kaurismäki; Juha Wuolijoki; Olli Saarela; Aku Louhimies...
Aleksis Kivi "Seitse venda": 
Metsämiehen laulu
/.../ Terve metsä, terve vuori,
terve metsän ruhtinas.
Täss’ on poikas uljas nuori,
esiin käy hän voimaa täys
kuin tuima tunturin tuuli./.../
No vot ja soome keel on üks kümnest raskeimast keelest...

1 kommentaar:

TT ütles ...

On jah sommid tegelikult lahedad ja nende filmid ja raamatud mõnusad. Põhjaeestlasena õppisin lapsena soome keele teleka vahendusel ära, siiani mu tugevaimaks võõrkeeleks. Eks meil eestlastel on pisike kadedusevimm nende vastu kuna põhjapoolsed sugulased said hakkama sellega, millega meie ei saanud. Nimelt andsid vene karule piisavalt valusasti vastu koonu, et neid rahule jäeti. Soome sisu eest said 45 aastat kauem vabade kodanikena elada.